Temiz » Hikayeler

Hikayeler

Martılar Niçin Denizler Üzerinde Uçar?

Bundan yüzyıllar önce deniz aşırı, çok güzel bir
ülke varmış. Tabi her masalda olduğu gibi bu
masalda da o ülkenin bir kralı ve tabii ki bir
de prensesi varmış. Prenses dünyalar güzeli bir
kızmış. Kralın emri ile her gün prenses dolaşmak
için saray muhafızları ile birlikte sarayın
dışına çıktığında ona bakmak yasakmış.

Devamini Oku

Işığı Yaymak

GENÇ BİR adam orta halli bir şehirde kendi işini kurmuştu. Şehrin caddelerinden birinde, bir perakende dükkanıydı açtığı. Fakat, kendisi hem dürüst, hem de dost canlısı olduğundan; fazla kâra da tamah etmeyip dükkanındaki malları biraz ucuza sattığından kısa zamanda şehirdeki herkesin uğrak yeri haline gelmişti dükkanı. Zaman içinde dükkanının ünü o kadar yayıldı ki, civar şehirlerden olup yolu bu şehre düşen hemen herkes de ona gelip alışveriş yapmaya başlamıştı.

Devamini Oku

Çocuk Gözüyle Bakabilmek

Babası İspanya ın en ağır siyasi cezalarının verildiği bir hapisanede mahkumdu küçük kızın. Fırsat bulduğu her haftasonu babasını ziyaret için annesiyle birlikte hapisaneye giderdi. Yine bir ziyarete giderken babası için çizdiği resmi yanında yanında götürdü ancak hapisane kurallarına göre özgürlügü çağrıştıran her türlü şeyin mahkumlara verilmesi yasaktı.

Devamini Oku

Dost ...

Genç adamın biri,
Dermiş babasına her gün;
Benim de dostlarım var, sendeki dost gibi'
Baba, itiraz eder,
Olmaz öyle çok dost, hakikisi
Belki bir, belki ikİ
Fazlasını bulamazsın gerçek, hakiki...

Devamini Oku

Benim Adım KARTANESİ...

Benim adım kartanesi. Bir bulutun karnından doğdum. Ama hikâyem, Afrika’nın uçsuz bucaksız çöllerinde başladı. “Bir kar tanesinin hikâyesi nasıl olur da çöllerde başlar?” diye meraklandıysanız, anlatacaklarımı dinlemelisiniz. Daha önce böyle bir hikâye dinlemiş olsanız bile, dinleyin beni. Çünkü bir kar tanesinin hikâyesi, bir başka kar tanesinin hikâyesiyle—emin olun—asla aynı değildir.

Devamini Oku

Dört Mum

Dört mum yavaşça yanıyordu,ortam çok sessizdi ve konuşmaları duyuluyordu..
1. mum konuştu:
-Ben "barışım" dedi.Hiç kimse benim yanık kalmamı istemiyor biliyorum ki
söneceğim dedi.
kısa bir süre sonra alevi azaldı ve söndü.

Devamini Oku

'Ben askerdeyken...' Askerlik hatıraları ( 2)

Koşu
Askere gitmeden önce en çok çekindiğim konuların başında koşu meselesi geliyordu. Askere gitmeden önce arkadaşlar öyle bir anlattılardı ki sanki yapılması imkânsız gibi geliyordu.
Bir gün denetleme koşumuz vardı. Ben de koşacak gruba seçildim. 14 dakikada 3000 metre koşulacak. Kendimi biliyorum, koşamam. Askere gelmeden önce deniyordum, 3000 metreyi 18-20 dakikadan kısa sürede koşamıyorum. Düşünün o kadar ciddiye aldım ki hadiseyi, talimler yapıyordum gitmeden.

Devamini Oku

'Ben askerdeyken...' Askerlik hatıraları

Geçtiğimiz günlerde bir dost meclisinde askerlik günlerinden söz açıldı. Sırasıyla herkes askerlik anısını anlatıyordu. Başladım ben de anlatmaya. Baktım benim anılara bayağı bir ilgi uyandı. Şimdiye kadar neden yazmadım ki diye düşündüm başladım yazmaya.
Ağustos 2003 döneminde Adana’da 293. kısa dönem olarak askerlik yapan tüm arkadaşlarımın kulakları çınlasın.

Durdurulamayan asker
Askerliğimizin ilk günleri ve ilk eğitim çalışmalarını yapıyoruz. Bir arkadaşımız hareketleri yapmakta zorlanıyor. Buna sinirlenen komutanımız arkadaşımıza istikamet veriyor.

Devamini Oku

Ebu Hanife Hazretleri'nden örnek bir davranış ....

Mezhep imamımız İmam-ı Azam Ebu Hanife Hazretleri'nin genç bir komşusu vardı. Her gece evine içkili gelir, çıkardığı gürültü ile kendisini çok rahatsız ederdi. Ebu Hanife Hazretleri, gençten hiç şikâyetçi olmaz, komşusunun haline tahammül ederdi.

Bir gün başkalarının şikâyetinden olsa gerek genci hapse attılar. Ertesi gece gencin sesini duymayan Ebu Hanife şaşırdı ve:

Devamini Oku

Takvalı Genç

Takva sahibi olmak, hayatın her döneminde güzel. Ama fırsatlar çağı gençlikte bir başka güzel. Güce, kuvvete, güzelliğe rağmen günahlardan sakınanların mükafatı ebedi mutluluk. Hayatın baharı şeytana satılmazsa, sonsuz bahar bir adım ötede.

Hz. Ömer' in (R.A.) halifeliği döneminde ibadet ehli, son derece takva sahibi bir genç vardı. Hz. Ömer' in hayret ve takdirle izlediği bu gencin kalbi, Allah ve Rasulü' nün (A.S) sevgisiyle doluydu. Vakit namazlarında cemaati kaçırmaz, namazdan çıkar çıkmaz evine döner ve ihtiyar babasının hizmetini görürdü.

Devamini Oku

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

Alt Kategoriler

Ana Bölümlerimiz

Hikaye SitelerindenTemiz hikayeler en kapsamlı hikaye sitesi
Bir Hikaye | Bilim | Hikayeler